הכתובה היא מסמך משפטי עליו חותם הבעל עבור אשתו העתידית בטקס הנישואין, במסגרתה מתחייב הוא לדאוג לאשתו בתקופת נישואיהם ולשלם לה סכום כסף מסוים בעת גירושין. אנשים רבים אינם מודעים לכך כי לכתובה מעמד משפטי מחייב ולכן, בעת פרידה, על בני הזוג לפנות לעורך דין גירושין אשר ייצגם בהליך המשפטי בסוגיה זו.

מעמדה המשפטי של הכתובה

מרבית הזוגות העומדים בפני גירושין אינם ערים לכך כי הכתובה הנה חוזה לכל דבר ועניין. משום כך, לרוב, האישה אינה מודעת לכך כי באפשרותה לתבוע את כתובתה ואילו הבעל יכול להיות מחויב בה. הליך זה מתנהל בבית הדין הרבני בלבד ולא בבית המשפט לענייני משפחה ובשל השלכותיו הכלכליות, חשוב מאוד כי בני הזוג יהיו מיוצגים על ידי עורך דין גירושין מקצועי ומנוסה. עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה ובהתאם לבן הזוג אותו הוא מייצג, יפעל לקבלת התוצאה המשפטית הרצויה.

איבוד דמי הכתובה- אפשרי?

ישנם מצבים שונים בהם יכול הבעל לקבל פטור מההתחייבות שלו בכתובה, למשל במקרה של אישה מורדת (האישה אינה ממלאת את תפקידה כעקרת בית או מסרבת לקיים יחסי אישיות עם בעלה), או אישה נואפת (הבעל יידרש לספק הוכחה חותכת לכך). כאשר האישה עזבה את הבית ללא סיבה מוצדקת, גם אז יכול ותישלל ממנה כתובתה. עילה נוספת נקראת מקח טעות, זהו מצב שבו האישה נישאה לבעלה כאשר היא סובלת מבעיה רפואית (פיזית או נפשית) אשר היא מודעת לה ומונעת ממנה לקיים את תפקידיה כרעיה. במצב זה, יוכל הבעל לטעון כי מדובר במקח טעות וכי לו ידע לא היה נישא לאשה זו. לפיכך, יש להפקיע את הנישואין וכך גם אין כתובה.

עורך דין גירושין

כאמור לעיל, הכתובה הנה מסמך משפטי מחייב ומשכך, רשאית האישה לדרוש את מימוש תשלום הכתובה. לשם כך עליה להגיש תביעה לבית הדין הרבני, כאשר הבעל מצידו ינסה להביא לביטול הכתובה. עורכת הדין אביבית מוסקוביץ מייצגת לקוחות בתיקי גירושין בהצלחה יוצאת דופן מזה שנים רבות ומטפלת בכל היבטיו של הליך הגירושין לרבות נושא הכתובה. עוה"ד מוסקוביץ מייצגת את שני צידי המתרס ובכל תיק בו היא מטפלת, תעמוד היא איתנה וללא פשרות על זכויות הלקוח/ה בסוגיה זו, כמו בהליך הגירושין כולו.

למידע נוסף ולייעוץ בענייני הסכם טרום נישואין או יעוץ וליווי בתהליך גירושין פנו לעו"ד ונוטריון אביבית מוסקוביץ' עוסק בייצוג וליווי בדיני משפחה.