גירושין ברבנות

לא אחת נוצרת המחזוריות של נישואין – גירושין ברבנות, ומתחילים את החיים מחדש לאחר "פירוק החבילה" בבית הדין הרבני. תהליך ניתוק הקשר אינו פשוט, לכן ניתנת האופציה לבחור בערכאה המשפטית שתידון בתביעת הגירושין. הבחירה בקיום התהליך בבית הדין הרבני או בבית הדין לענייני משפחה עשוייה להכריע את הכף, כך שאם צלחתם ב"מרוץ הסמכויות" או לא, מוטב ותדעו כי בית הדין הרבני פועל ברוח ההלכה ומחייב אתכם להתנהל בהתאם.

גירושין ברבנות – מה התהליך?

בעת הגשת תביעת גירושין ברבנות על ידי אחד מבני הזוג או שניהם, מתחיל תהליך הכולל ניסוח הסכם גירושים בו יפורטו נושא חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג, כתיבת הגט ומסירתו בטקס הגירושין. בתום הצטיידות בתעודת זהות, שתי תמונות פספורט, 300 שקלים לתשלום האגרה, תעודת נישואין, כתובה ועד שמכיר אתכם היטב לצורך חקירת שמות, מתחיל שלב "חקירת השמות". במהלכו מוודאים, מול העד, את שמותיהם של המתגרש והוריו וכן אם שם משפחתו הוא לוי או כהן. בתום כתיבת הגט נערך טקס הגירושין החותם את התהליך. מדובר בטקס דתי הנערך בנוכחותם של שני עדים, אשר במהלכו מכריזים על האישה כי היא "מגורשת" מבעלה ורשאית להמשיך בחייה עם גבר אחר. סוף הטקס וסיכומו מתבטא בהעברת הכתובה לידי האישה ופרידה מטבעות הנישואין שיחד מסמלים, באופן רשמי, את פירוק קשר הנישואין

הסנקציות המוטלות על בעלים סרבני גט  

דיני משפחה, במיוחד כשמדובר בתהליך גירושין ברבנות, יכולים בקלות להסתבך במקרה של חוסר שיתוף פעולתם של הצדדים. במידה ובית הדין נתן החלטה כי על הבעל להתגרש והבעל מסרב לגרש את אישתו הרי שנתונה לבית הדין הרבני הסמכות להפעיל כנגד הבעל סנקציות הפועלות על פי הכלל היסודי של "מכים אותו עד שאומר רוצה אני". הסנקציה המרכזית, והקלה ביותר להפעלה כנגד סרבני גט גברים היא "מזונות עונשיים", משמע, קביעת מזונות אישה גבוהים אותם צריך סרבן גט לשלם לאשתו. בנוסף, החוק האזרחי אף מתיר הטלת סנקציות חברתיות כמו שלילת רשיון הנהיגה, צו עיכוב יציאה מהארץ , הגבלה בחשבון הבנק ואף מאסר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה