החלטתם להתגרש? מדוע עדיף הליך גישור גירושין על פני הליך משפטי

מאת: עורך דין אביבית מוסקוביץ, מומחית לענייני משפחה

סביר להניח שהמילה "גירושין" מעלה בכם אסוציאציות שליליות של סכסוך, האשמות הדדיות, בתי משפט, מריבות על כסף וילדים עצובים. זה ממש לא חייב להיות כך. הליך הגירושין יכול (וצריך) לעבור בצורה יעילה ומהירה. אין ספק שהליך של גישור בהחלט עשוי לסייע לגירושין להיות כאלה.

לפניכם מספר שאלות שנדרשתי אליהן במסגרת היותי מגשרת:

מדוע בני זוג שנפרדים ברוח טובה צריכים מגשר? אם ברצון בני הזוג לחסוך אנרגיה, כסף ומשאבים נפשיים הרי שהליך גישור גירושין הוא האופציה האולטימטיבית עבורם שעה שבאים לפרק את החבילה. מכל מקום גם כאשר נפרדים ברוח טובה יש צורך שכל צד ידע מה קובעים החוק והפסיקה בכל הקשור בזכויותיו וכן חשוב  מאד שההסכם ינוסח ע"י איש מקצוע מיומן.

מהו הליך גישור גירושין ואיך הוא מתבצע? מה משך הזמן? הליך של גישור הוא מטבע הדברים עפ"י רוב טעון הרבה פחות מהליך של גירושין בערכאות שיפוטיות. הוא גם קצר יותר וגם זול יותר. לא ניתן להצביע על משך זמן קבוע במסגרתו מתבצע הליך גישור, זה מאד משתנה מזוג לזוג. הממוצע הוא הליך של כ- 3 – 6 פגישות.

הליך הגישור בדר"כ מתבצע ע"י מגשר שאמור לדאוג לאינטרסים של שניי הצדדים, ליידע כל צד לעניין זכויותיו ולהוביל את שני הצדדים במקצועיות ויעילות לחוף מבטחים.

מי מבצע את הליך הגישור? הליך הגישור מתבצע על ידי מגשר (רצוי שיהיה גם עו"ד ).

האם כל מקרה גירושין מתאים לגישור? לא כל מקרה מתאים לגישור. לעיתים הרוחות מאד סוערות וקיים חוסר אמון תהומי בין שני צדדים ולפיכך הליך גישור לא יכול לעזור, ופניה לבית משפט או בית הדין היא הכרחית. יש לציין כי לא אחת קורה שתוך כדי ההליכים המשפטיים, מגיעים הצדדים לבשלות של הידברות באמצעות גישור ולא תמיד בטרם הפתיחה בהליכים משפטיים.

האם יש סיכון בפניה להליך גישור? לא ניתן להתעלם מכך כי בתחום דיני משפחה ישנן שתי ערכאות בעלות סמכות מקבילה בנושאים הנובעים מהגירושין. לכן, לעיתים קרובות, קיים סיכון גדול מדיי בלהתחיל בהליך של גישור, כי במידה והוא אינו מצליח,יכול אחד הצדדים, אשר חש כי ההתקדמות של הגישור אינה לרוחו, לגשת לערכאה הרצויה לו ולהגיש שם תביעותיו. זה משהו שיכול ליצור חיסרון משפטי לצד שני.

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] This post was mentioned on Twitter by Avivit Moskovich. Avivit Moskovich said: החלטתם להתגרש? מדוע עדיף הליך גישור גירושין על פני הליך משפטי? https://www.avivitmoskovich.co.il/?p=46 […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה