להתגרש ולהתחרט

גירושין וחזרה לגרוש/ה עשויים להיות תהליך מחזורי בקרב זוגות מסוימים. הסיבות לכך משתנות ומונות בין היתר את חדוות ה"אקשן" השלילי, דרך התקררות הסכסוך ושכחה, וכלה בהתפכחות ורצון כנה להתחיל מחדש. בין אם מדובר במחזוריות או בצעד חד פעמי הרי שהדין ההלכתי ברור בדבר האיחוד המחודש. גבר שנתן גט לאשתו ולאחר מכן נשאה בשנית ("מחזיר גרושתו") יכול לעשות את הצעד הנ"ל אך ורק אם גרושתו לא נישאה לאחר או התאלמנה ממנו בפרק הזמן מהפרידה עד הרצון באיחוד. אם לא נישאה לאחר, רשאית האישה להינשא בשנית לבעלה הראשון ( אם אינו כהן).

מבחינים בין המקרים

גירושין הם שלב בחייהם של שליש מהזוגות הנישאים בישראל. יחד עם זאת, איחוד מחודש הינו צעד מבורך ואף נחשב למצווה בפן ההלכתי. אך, היה ולאחר פירוק החבילה הזוג כבר הספיק להינשא לאחרים, הרי שכניסתם המחודשת בברית הנישואין אסורה. מקור האיסור-  "לֹא יוּכַל בַּעְלָהּ הָרִאשׁוֹן אֲשֶׁר שִׁלְּחָהּ לָשׁוּב לְקַחְתָּהּ לִהְיוֹת לוֹ לְאִשָּׁה אַחֲרֵי אֲשֶׁר הֻטַּמָּאָה". הטעם העומד מאחורי האיסור הוא שלילת חילופי זוגות. משמע, זוג שיתגרש לא יוכל ע"פ גחמתו "להחליף" את בן/ בת הזוג בגירושין ולחזור לזוגיותו הראשונה. אם היה היתר בנושא, הרי שמערכת הנישואין הייתה מאבדת מיציבותה והיה נוצר פתח לניאוף.

הסכם שלום בית לחילופין גירושין

לא אחת זוגות מגלים כי סכסוך הגירושין הוא תוצר של מצוקה (אישית, כלכלית וכו') ואין בבסיס הסכסוך רצון אמתי וכנה להיפרד. לכן, כדי להימנע מפרידה וחרטה עומדת בפני הצדדים אפשרות לעריכת הסכם שיקבע מהם תנאי חזרת בני הזוג להמשך חייהם המשותפים. אי עמידה בתוואי ההסכם הופך את מעמדו לסכם גירושין מחייב. הסכם מנוסח היטב על ידי עו"ד גירושין מנוסה יכלול פירוט שאינו פתוח לפרשנות בדבר תנאי חזרת בני הזוג לשלום בית, פרי החלטתם המשותפת. בנוסף, תוכנו יקיף את מכלול סוגיות החלוקה של המשאבים הכלכליים המשותפים והזכויות הסוציאליות של בני הזוג. כמו כן, במסגרתו ניתן לקבוע את היקף דמי מזונות האישה ו/או הילדים, הסדרי ראייה וכיצד יחולק הבית המשותף.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה