Blog
בלוג מאמרים

גירושין בהסכמה שאלות ותשובות

19 מאי, 2014 על ידי עו"ד אביבית מוסקוביץ

גירושין לא חייבים להיות מקושרים בהכרח עם צעקות ומריבות, ויכוחים ומאבקים. יש גם דרך אחרת להתגרש: בהסכמה.
בשורות הבאות נבחן בקצרה כיצד לבצע גירושין בהסכמה.

מה זה גירושין בהסכמה?

בעוד הליך גירושין רגיל הוא הליך שבו שני צדדים נאבקים זה בזה על נושאים שונים ומחכים להכרעת בית המשפט/ביתן הדין שיפסוק בעד צד זה או אחר, גירושין בהסכמה נעשים מתוך שיתוף פעולה: בני הזוג יושבים עם עורך דין גירושין שמנסח הסכם גירושים שעליו הם מסכימים ותפקידו של בית המשפט מתמצה בכך שהוא מאשרר את ההסכם.
היתרונות של הגירושין בהסכמה הם רבים: חיסכון בזמן ובכסף, פחות לחץ וכעס ומריבות, יש מקום לגמישות – גם בזמן הניסוח וגם בעתיד שכן חוזה ניתן לשנות.
מעל לכל מדובר בפתחי לשיתוף פעולה העתידי במקום נתק לנצח – שבר שאיננו רצוי במיוחד כאשר יש ילדים.

למי מתאים התהליך?

ובכן, כל זוג יכול לנסות לבחור בגירושים בהסכמה אבל לא כל זוג יצליח. כדי שהתהליך של גירושים בהסכמה יצליח יש להבין מה הוא דורש מהזוג:

 • סבלנות:  לדעת לתת את הזמן לצד השני ולא ללחוץ אותו.
 • סובלנות: לדעת לקבל דעות אחרות או לפחות לתת את הזכות לצד השני להחזיק בדעות שונות משלך.
 • הקשבה: לנסות להבין מה הצד השני רוצה ומדוע זה חשוב לו.
 • פשרה:   לדעת לוותר במקומות שבהם ניתן וצריך לוותר.
 • הבנה:   לדעת מתי אסור לוותר על דברים שבאמת חשובים לך – ויתורים שעליהם ניתן להצטער בעתיד ושיגרמו לכך שההסכם לא ישרוד שנים ארוכות
  בגלל תסכול ותחושת עוול.

מה כולל הסכם הגירושין?

השאלה הנכונה היא: מה צריך לכלול הסכם שכזה. חשוב לזכור שההסכם צריך להיות מקיף ככל האפשר כדי למנוע ויכוחים בעתיד.
בין הנושאים העיקריים שעליו לכלול ניתן למנות את הדברים הבאים – חלקם נוגעים רק לזוגות עם ילדים וחלקם נוגעים לכל זוג שמבקש להתגרש:

 • מזונות: כמה ומתי ומה הם כוללים. יש חשיבות גדולה לכך שהסכום שייקבע יהיה באמת מוסכם על שני הצדדים ושהוא יהיה הוגן ומספק.
 • הסדרי משמורת וראיה: לא רק היכן יתגוררו הילדים והיכן הם ישהו בכל אחד מימי השבוע אלא גם החלטות לגבי חגים ומועדים, חופשים ואירועים משפחתיים – יש להכין פתרון לכל מצב כדי למנוע ויכוחים בעתיד.
 • חינוך ותרבות: לא רק היכן הילדים ילמדו אלא גם מה הערכים שחשובים לכל אחד מההורים, הדברים שלהם הם יחשפו ובאיזו תרבות הם יגדלו.
 • חלוקת רכוש: כסף מסובב את העולם וחשוב שהסכם חלוקת רכוש יהיה מקיף והוגן.
 • גמישות: חכם אמריקני זקן אמר פעם שקשה לערוך תחזיות, בעיקר לגבי העתיד. ההסכם לא יכול לכסות כל אפשרות וחשוב לכלול בו מנגנונים שיאפשרו גמישות במקרים שלא היו צפויים.

כמה עורכי דין צריך בשביל לנסח הסכם אחד?

זו הייתה יכולה להיות התחלה של בדיחה אבל התשובה היא פשוטה: מספיק עורך דין לענייני משפחה אחד מקצועי ומנוסה ושמומחיותו היא דיני משפחה. בהרבה מקרים אין צורך שכל צד יהיה מיוצג על ידי עורך דין משלו וניתן לעבור את התהליך בליווי עורך דין אחד שייצג את שני הצדדים. הוא צריך להיות, כמובן, מומחה לדיני משפחה אבל גם בעל ידע בניסוח חוזים. כמו כן, זה יעזור אם יש לו ניסיון בגישור ואינטליגנציה רגשית גבוהה. אם אחד מבני הזוג מרגיש שהוא זקוק לעורך דין משלו הוא כמובן רשאי לעשות זאת – הדבר אמנם ייקר את התהליך אבל חשוב מאוד שכל אחד מבני הזוג ירגיש בנוח במסגרת התהליך על מנת שהוא יצליח.

האם צריך בית משפט?

לא חובה אבל כדאי. מומלץ לאשרר את החוזה בבית משפט כדי שהוא יקבל תוקף מחייב יותר.
הדבר גם מאפשר בדיקה של עין חיצונית שתוודא שההסכם לא נערך בכפייה ושהוא לא פוגע באופן לא מידתי באחד מהצדדים.

האם אפשר לוותר על ביקור בבית הדין הרבני?

למרבה הצער, לא. גירושין בישראל מחייבים ביקור בבית הדין הרבני כיוון שרק שם ניתן לקיים את הטקס הדתי שמסיים את הנישואים.
גם גירושין בהסכמה מובילים לרבנות, כמעט תמיד (ועל היוצאים מהכלל יש לדון בנפרד.)

האם הסכם הגירושין ניתן לביטול או לשינוי?

כמו כל חוזה – התשובה היא כן, בתנאים מסוימים אך לעתים נדירות. אם המצב השתנה באופן משמעותי ניתן לבקש לפתוח את החוזה ולשנות אותו.
אם ההסכם אושר על ידי בית המשפט יש לו מעמד של פסק דין ואז על בית המשפט להכריע אם יש מקום לשנות – ואפילו לבטל במקרים מסוימים – את ההסכם.
גירושין בהסכמה הם הדרך הנוחה יותר לעבור את הליך הגירושין, כמובן כשהתנאים מאפשרים.
עורך דין לענייני משפחה יכול ללוות אתכם בתהליך ולסייע לכם להפוך את המשבר להזדמנות או לפחות לעניין הרבה פחות כואב.

גירושין ברבנות – תהליך מורכב

אם עברתם תהליך זוגי והגעתם להחלטה שהדרך הנכונה ביותר עבורכם היא תהליך גירושים, תצטרכו לעבור גירושין ברבנות. הרבנות היא גוף שסמכותו לדון ולקבוע בענייני גירושים ובענייני נישואים במדינת ישראל. לכן, כל זוג שברצונו להתגרש מחויב על פי החוק היהודי להגיע לרבנות ולקיים שם את פעולת הגירוש. רק אחרי שהבעל יעביר לאישה את הגט עצמו לקראת סוף תהליך הגירושים בבית הדין הרבני, ייחשב הזוג לגרוש. הסיבה לכך היא שכאשר הזוג מתחתן מתחת לחופה, בכתובה הנחתמת ע'י הבעל כתוב כי "לא ייפרד מהאישה ללא סיבה מוצדקת". פרט לזוג עצמו, תלווה פעולת הגירושים ברבנות בעדים, בלעדיהם לא יוכלו הזוג להתגרש ולהמשיך בהליך. טקס גירושים ברבנות הוא הליך לא פשוט, קשה מבחינה נפשית ולעתים לוקח זמן רב. לכן, תהליך הגירושים ברבנות מחייב שיתוף פעולה מלא בין הצדדים זאת משום שגט על פי הרבנות ניתן רק כאשר הפוסק רואה שהגירושין הם מרצון חופשי של שני הצדדים. כאשר יש ספק כלשהו, הגט עלול להפוך לגט מעושה ולאבד את תוקפו.

מהו כולל התהליך של גירושים ברבנות?

בשלב הראשון נציגי הרבנות מבררים את השמות של בני הזוג המעוניינים בתהליך הגירושין עצמו ובשמות של האבות שלהם.
שלב זה עלול להתבצע במועד נפרד משאר השלבים המשלימים את התהליך. בשלב זה ילוו את הזוג עדים הקרובים אל בני הזוג, רצוי קרובי משפחה.
בשלב השני מתבצע ביטול מודעות כלומר, מבטלים את ההתחייבויות הקודמות של בני הזוג אחד כלפי השני, אותם הם החליפו בשלב הנישואים.
לאחר מכן עוברים לכתיבת הגט ברבנות עצמה. התהליך כולל כתיבה של ספר כריתות על קלף מה שלוקח זמן לא מבוטל. בשלב זה יידרש מהזוג להביא עמם עדים אחרים מאלו שהיו אתם בשלב הבירור הראשוני. לאחר שלושת השלבים הללו תתבצע מסירה של הגט עצמו. הגבר מעביר את הגט לאישה והיא מחויבת לאחוז אותו בידיה וללכת אתו מספר צעדים. כל השלבים פרט לשלב הראשון מתבצעים באותו המועד. בסופו של תהליך הגירושים ברבנות האישה מוכרזת ככזאת ״המותרת לכל אדם״ והזוג בסוף התהליך נחשב לגרוש.

בחירת עורך דין גירושים היא אינו דבר של מה בכך 

תהליך הגירושין הוא לעתים הליך ארוך, מסובך וקשה. בחירה של עורך דין גירושין אשר יסייע, יעניק לכם את הכלים הנכונים ויאפשר ניתוק של ממש מהקשר הנוכחי בצורה הנכונה ביותר עבורך היא תהליך בפני עצמו. כאשר העניינים מתחילים לצאת משליטה ואתם מאבדים את הראש, מומלץ לגשת לעורך דין גירושין מקצועי. הסיבות לגירושין הן שונות ורבות אך כאשר החבילה מתחילה להתפרק עלולים לצוף דברים שמעולם לא העליתם על דעתכם. לכן אם אתם מצויים במצב שמאיימים עליכם שוב ושוב לפגוע בזכויותיכם, או המילה גירושים עולה כדאי לנקוט צעד.

טיפים שיסמנו לנורה האדומה להידלק או לפחות להבהב

כאשר אתם חשים שיש שינוי חד וקיצוני בהתנהגות של בן זוגכם, כאשר מתבצעת פעולה קיצונית כדוגמת בלימה כלכלית של הבן הזוג בהוצאות והדבר מוביל למריבה קשה או אם פתאום אתם חשים שכל דבר שאתם עושים או אומרים מוביל לריב ולוויכוחים, כדאי לקבל ייעוץ והכוונה נכונים מעורך דין גירושים מומלץ. אם אתם מרגישים שהצד השני הופך מסתורי ומתחיל פתאום להסתיר מכם דברים לדוגמה חרד לגבי המכשיר הנייד שלו, מוחק הודעות ושיחות, מסתיר מכם מידע כספי כלשהו או מוסיף קודים סודיים שלא היו לפני כן – הדבר אמור להדליק לכם נורה אדומה. גם התנהגות לא צפויה לצד השני לדוגמה פינוקים שלא צפיתם להם אשר חוזרים על עצמם ללא סיבה, אמורים להעלות אצלכם סוג של חשד. אם פתאום אתם רואים שיש הוצאות חריגות בחשבון הבנק שאינן מוכרות לכם, כשמתחילים תירוצים המונעים קרבה אינטימית, אם בן הזוג נעלם בשעות לא צפויות – כל אלו ועוד מזמנים התחלה של תהליך גירושים ומחייבים אתכם לנקוט בצעד שיעזור לכם בעתיד. שאננות והתעלמות הן אינן הפתרון כאן ועלולות לסבך את הדברים לאחר מכן. לכן, התייעצו עם עורך דין גירושים שיחה מעמיקה ויסודית ובררו את האפשרויות העומדות בפניכם. שאלו שאלות, הרגישו בנוח ונסו להתרשם מהעצות ומהפתרונות המוצעים לכם. אם ראיתם שקיימת הבנה בניכם לבין העורך דין לענייני גירושין ואתם מתחברים אליו, שמרו אתו על קשר רציף עד שתבחנו את כל האפשרויות העומדות בפניכם.

מצאתם עצמכם לפני גירושין או בתחילת התהליך?
צרו עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ  – לחצו כאן

Handle with care

פרטי התקשרות

שנתקדם יחד לצעד הבא?

  *שדה חובה

  מפת הגעה