עורכת דין לענייני משפחה אביבית מוסקוביץ מסבירה באילו מקרים יש לערב עורך דין לענייני משפחה

תהליך ההתמודדות עם ענייני משפחה

הצעד החשוב ביותר כאשר אנו מתמודדים עם ענייני משפחה
כדוגמת גירושין הוא לבחור לכם עורך דין לענייני משפחה שילווה אתכם בתהליך.
כאשר תהליך הגירושין מלווה בהדרכה נכונה, תוך כדי מתן ייעוץ וליווי אישי ומקצועי
לכל אורך הדרך – קל לצמצם נזקים ולבצע את התהליך באופן הטוב ביותר.
הליכים הקשורים לגירושים ולדיני משפחה עלולים להימשך זמן רב זאת משום שדיני
משפחה נחשבים לתחום בעל מרכיבים רבים העוסקים בנושאים חשובים ורגישים המשפיעים בצורה משמעותית על חיינו.
לסיכום, במצבים בהם התא המשפחתי עומד להתפרק,
וכן במצבים של חוסר הסכמה על דברים כאלה ואחרי,
חשוב להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה, אשר יוכל יספק לכם את המידע הדרוש לצורך התנהלות נכונה בהליך הגירושין.

ניפוץ מיתוסים נפוצים בנושא גירושין

עורך דין גירושין ומשפחה אביבית מוסקוביץ מנפצת מספר מיתוסים נפוצים בנושא גירושין

עורך דין גירושין | עורך דין לענייני משפחה

סכסוכים במסגרת המשפחה עלולים להגיע לעוצמות רגשיות חזקות במיוחד ועלולים לגרום לקבלת החלטות בלתי-רציונליות והרסניות.
דווקא כשרמת הרגישות נמצאת בשיאה, אנו נדרשים לקבל החלטות שישפיעו על חיינו לטובה או לרעה לאורך שנים ארוכות.

להחלטות הקשורות בגירושין, משמורת ילדים, מזונות, או ירושות ועיזבון יש משקל מאוד גדול על חיינו ולכן כדאי להתייחס אליהן ברגישות ובתשומת לב.

עורך דין גירושין ומשפחה מייצג לקוחות במקרים העלולים להגיע לדיון בבית המשפט, וגם כאלו שיכולים להיסגר מחוץ לכתליו.
תחום ענייני משפחה מקיף את כל תחומי המשפט הנוגעים ליחסים בין אדם ובני משפחתו, בהם כלולים בין היתר: הסכם גירושין, הסכם שלום בית, משמורת ילדים, מזונות ילדים ואישה, צוואות וירושה, הסכמי ממון, אלימות במשפחה,
חטיפת ילדים, ידועים בציבור, נישואים אזרחיים, וכיו"ב.

במקרים רבים ניתן לפתור גם מחלוקות סבוכות בעזרת גישור מקצועי ובוררות על מנת להקטין את חילוקי הדעות בין הצדדים ובכך להימנע מתהליך משפטי ארוך ולעיתים לא קל.

כיצד לבחור עורך דין גירושין – אביבית מוסקוביץ

עורך דין לענייני משפחה

משרד עורכי דין לענייני משפחה אביבית מוסקוביץ מעניק שירות אישי, מקצועי, דיסקרטי ואמין, בהתאמה אישית לצרכים שלכם.
המשרד מטפל בכל התביעות המוגשות לבית המשפט לענייני משפחה, ולבית הדין הרבני ומלווה את לקוחותיו ע"י עורך דין גירושין בכל התהליך עד למתן פסקי הדין בענייני הלקוחות.

למשרדנו ניסיון רב בתיקי גירושין מורכבים, תיקי צוואות וירושות, תיקי חטיפת ילדים וכל התדיינות בתחום דיני משפחה, לרבות כאלו הנחשבים כתיקים "אבודים".
טיפול מקצועי ותכנון ההתנהלות לפרטים הקטנים מאפשר לנו לשרת את מטרתכם על הצד הטוב ביותר.

בפסקאות הבאות אזכור עפ"י אלו פרמטרים כדאי לבחור עורך דין גירושין בתחום דיני המשפחה ובנוסף מה כולל תחום דיני המשפחה לרבות הדין הנוהג בנושאים אליהם אתייחס:

בחירת עורך דין משפחה

הדבר החשוב ביותר בתהליך הגירושין הוא בחירה של עו"ד גירושין מקצועי, מיומן, אמין ומוסמך בעל ראייה כוללת.
רצוי לבחור עורך דין גירושין אשר נושם וחי את תחום דיני המשפחה בעל ותק ומבין בתחום דיני המשפחה לעומקו.

חשוב שעורך הדין יהיה בעל אישיות מכילה, בעל סובלנות וידבר אתכם בגובה העיניים שהרי בסופו של דבר זהו תיק הגירושין שלכם וההשפעות הנובעות מניהול ההליך תלוונה אתכן עוד שנים ארוכות.

בחירת משרד עורכי דין אשר בו צוות של משפטנים מהווה יתרון מובהק ללקוח, שכן הוא יכול להיתרם מעבודת צוות, סיעור מוחות, אשר משדרג את הביצועים המשפטיים.

זוגות רבים שבתחילת הדרך היו בגדר ‘רעים אהובים’, מגיעים לשלב שבו הקשר כבר אינו מה שהיה. סדקים ראשונים מתחילים לצוף ומתחיל תהליך של שחיקה והתפוררות חיי הנישואין. אם אתם סבורים שאין מדובר במשבר רגיל בחיי הנישואין, ואתם חושדים שבן הזוג כבר החל לתכנן את הגירושין, כדאי לכם להתחיל לפעול. מוטב שתקדימו אתם ותיזמו מהלכים בעצמכם. היגררות והתנהלות פאסיבית בהליך גירושין עלולה לגרור השלכות משפטיות שלעיתים יפגעו בכם.

גירושין:

בישראל, נישואין וגירושין של בני זוג יהודים שנישאים בארץ נערכים עפ"י הדין האישי-הדתי, שחל על בני הזוג. כלומר, כאשר מדובר ביהודים, שהם אזרחים ישראליים, הגירושין בעניינם ייערכו על פי הדין הדתי-עברי. המשמעות היא, שגירושין בין יהודים נערכים בפני בית הדין הרבני.

עם זאת, בני זוג המעוניינים להינשא בנישואים אזרחיים, יכולים להינשא מחוץ לישראל והם יקבלו אישור רשמי מהרשויות בארץ.

בנוגע לגירושין, גם אם בני זוג נישאו באופן אזרחי, הם יוכלו להתגרש בארץ רק על פי הדין הדתי.

קיימים מספר בתי דין רבניים, המפוזרים בהתאם למחוזות השיפוט. ככלל, דיונים בפני בית הדין הרבני, נערכים בפני הרכב של שלושה דיינים. לא מדובר בשופטים, אלא בדיינים הנבחרים ע"י וועדה מיוחדת. סדרי הדין בבית הדין הרבני חלקם דומים לסדרי הדין בבתי המשפט, אך קבועים בתקנות מיוחדות.

ידועים בציבור:

בשל החלת הדין הדתי בארץ בני זוג רבים אינם יכולים להתחתן כלל במדינת ישראל. לדוגמא, בני זוג שאינם בני אותה דת, כהן עם גרושה וכו'. לכן יש מי שבוחר להתנהל כידועים בציבור במערכת יחסים זוגית מבלי להינשא.

זוגיות כזו, של בני זוג החיים יחדיו ומקיימים משק בית משותף, היא זוגיות שכיחה ורווחת. והנמצאים בה נקראים " ידועים בציבור". מה שמאפשר להם להנות מרוב ההיבטים המשפטיים של הנישואין.

ההכרה בידועים בציבור אינה אוטומטית וכרוכה לרוב בהתדיינות  משפטית.

מרוץ סמכויות:

מרוץ הסמכויות הוא מונח משפטי המתאר חלק מטקטיקה של מאבק גירושין בין שני בני זוג. כשמי מהצדדים מגיש בקשה ליישוב סכסוך   ( שהינה בדרך כלל יריית הפתיחה להליכים משפטים ) לבית הדין הרבני  או לבית משפט לענייני משפחה, נקבעת הסמכות על פי מקום ההגשה. הערכאה שאליה הוגשה הבקשה לישוב סכסוך  היא בעלת הסמכות לדון בעניין ( יחד עם זאת ככל שהצד המגיש יקבל החלטה להגיש תביעותיו בפועל בערכאה שונה מזו בה פתח את הבקשה ליישוב סכסוך שמורה לו הזכות לעשות כך ובהתאם היכן שיבחר להגיש תביעותיו שם יהיה מקום ההתדיינות של הצדדים ), כך שיש משמעות רבה למי יגיש ראשון את הבקשה ליישוב סכסוך.

אציין כי לפני החוק להסדר התדיינויות לא היה מקובל לפתוח הליך בבקשה ליישוב סכסוך, אלא בהגשת תביעות בערכאה הרצויה ו"תפיסת" סמכות בהתאם  .מכאן השם “מרוץ הסמכויות”.

הסכמים בתחום דיני המשפחה

לעיתים ירצו בני הזוג להגן על עצמם בטרם מיסדו את הקשר או במהלכו ובהתאם יפנו לעורך דין העוסק בדיני משפחה לטובת יצירת הסכם ממון, הסכם קדם נישואין וכו' כזה אשר בעתיד לבוא אם חלילה יסתיים הקשר יוכלו להסתייע בהסכמות אליהן הגיעו וכך לנהל הליך קל באופן משמעותי.

הסכם שכזה מומלץ תמיד ומומלץ שבעתיים עבור זוגות שהם ידועים בציבור, לבטח אם אין בכוונתם ליצור שיתוף שאז חשוב מאוד לבטא זאת בהסכם ממון מסודר וערוך באופן מקצועי על ידי עורך דין לענייני משפחה.

הסכם ממון:

הסכם ממון הנו הסכם שנערך בין בני זוג ומתייחס לאופן שבו יתחלק רכושם במקרה של פירוד, גירושין או פטירה. ניתן לערוך הסכם ממון הן לפני הנישואין והן במהלך הנישואין. עריכת הסכם ממון, באופן נכון, אמורה להקנות לשני הצדדים שקט נפשי כאשר כל אחד מהם יודע מה צפוי לו מבחינת כלכלית במקרה של פקיעת הנישואין או הקשר. הסכם ממון חשוב לשני הצדדים. מחד, הסכם ממון מגן על בעל הרכוש שנצבר לפני הנישואין. מאידך, הסכם ממון מגן גם על הצד החלש שלא יוותר חסר כל. רצוי לערוך הסכם הממון אצל עו"ד בקיא ומנוסה בעריכת הסכמים מסוג זה. כמו כן, חשוב וצריך לתת תוקף להסכם כזה בבית המשפט באופן שיהיה בעל תוקף של פסק דין..

הסכם גירושין:

הסכם גירושין מהווה את הבסיס להסכמת בני הזוג לגירושין ולכל הכרוך בגירושין.

לעיתים הצדדים אינם מגיעים להסכם ואז נושא הגירושין על הכרוך בו יקבל החלטות אופרטיביות ע"י הערכאה בפניה מתנהלים הצדדים.

אפשרות נוספת היא הליכה במשותף לגישור ושם יגיעו הצדדים להסכמות שיתגבשו לכדיי הסכם אותו יאשרו הצדדים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני כאשר הדבר לחלוטין אפשרי שיעשה גם כאשר כל צד מיוצג על ידי עורך דין מטעמו ושני עורכי הדין יסייעו יחדיו לצדדים להגיע להסכם סופי .

תפקידו של ההסכם לקבוע את תנאי והסדרי הגירושין בין בני זוג. הנושאים המוסדרים בהסכם גירושין כוללים בד"כ חלוקת רכוש, משמורת, הסדרי שהייה, חינוך הילדים וכל פרט אחר על מנת שלא להשאיר שום נושא פתוח במערכת היחסים העתידית בין בני הזוג. לעריכת הסכם גירושין יתרון הטמון ביעילות שלו ויכולתו לחסוך זמן יקר בדיונים בבתי משפט לענייני משפחה  ו/ או בבית הדין הרבני ,מה שהופך  את הליך הגירושין לקצר יותר בדרך כלל.

משמורת ילדים:

אחת הסוגיות המרכזיות והקשות ביותר בהליך גירושין נוגעות למשמורת וזמני שהות. המונח "משמורת ילדים" מתייחס להיכן יהיה הבית המרכזי של הילדים  .

כיום יותר ויותר הורים מחליטים על הסדר של 'משמורת משותפת', שבו הילדים שוהים באופן שווה אצל האם והאב.

בעבר הייתה המשמורת נקבעת כמעט אוטומטית אצל האם, אולם כיום בחלק גדול ממקרי הגירושין נקבעת משמורת משותפת, אלא אם יש בעיית מסוגלות לאחד ההורים או שאחד ההורים איננו מעוניין במשמורת.

מזונות:

לפירוק המשפחה יש לא מעט השלכות, הן בהיבט הנפשי והן בהיבט הכלכלי, כשאחת מהן היא חובתו של הבעל לזון את ילדיו ועד לגירושין גם את אשתו.

כמובן, כיום עת אנו צועדים לקראת שיוויון בין המינים בהחלט ניתן לראות שבסכסוכי מזונות רבים מתקבלת הכרעה אשר מתייחסת למזונות תלויי שהות ומזונות שאינם תלויי שהות ולעיתים מוכרע כי הצדדים יחלקו  ביחס שווה או יחס אחר רק במזונות שאינם תלויי שהות .

ככל שמדובר במזונות אשה הרי שאשה שנישאה כדת משה וישראל זכאית למזונותיה אך יתכן ומזונותיה ישללו ממנה ככל שיתגלה כי בגדה בבעלה או עשתה מעשים הגורמים לה להפסיד מזונותיה.

גם אשה שעובדת ומשתכרת יוכל לטעון הבעל "צאי מעשיי ידיך במזונותיך", קרי שדי לה במה שהיא משתכרת ולכן אין להשיט עליו מזונות אשה .

לכל אותם אלו המתקשים בגביית תשלומי מזונות, חשוב שידעו כי,  ניתן לגבות דמי מזונות מן המוסד לביטוח לאומי ו/או דרך הוצאה לפועל.

צוואות וירושות:

צוואה – רבים מאיתנו חוששים מה יעשה ברכושנו לאחר לכתנו. ברמה העקרונית חוק הירושה מסדיר, מה ייעשה ברכושנו. אולם, ישנה דרך נוספת לחלק את רכושנו, והיא בדרך של עריכת צוואה.  אדם אשר רוצה לקבוע כיצד רכושו יחולק כדאי שיעשה זאת באמצעות צוואה. לשם כך יש לערוך צוואה אצל עו”ד משפחה באחת הדרכים המקובלות בחוק על מנת שלא תתקבל התנגדות לצוואה מסיבות צורניות או מהותיות.

ירושה – זכות של ירושה, הנה זכות המוכרת בחוק הקרוי חוק הירושה. ירושה היא למעשה העברת רכוש, הון, זכויות וגם חובות של אדם שנפטר ליורשו. בישראל קיים חוק הירושה, התשכ”ה -1965  המסדיר את הכרוך בירושת יורשים .

כאשר מדובר בצוואה , לרוב אדם מוריש לקרובי המשפחה אך ישנם גם מקרים פרטיים אחרים בהם אדם מחליט להוריש רכושו לאנשים שאינם משפחה או לגופים שונים עמם מזדהה וכו.

אימוץ:

במסגרת הליך אימוץ, מעורבים מספר רב של גורמים, החל מההורים המאמצים וכלה בבית המשפט, עובדים סוציאליים והקטין עצמו , זאת  בשל מורכבות הנושא. בישראל, החוק המסדיר את דיני האימוץ, את אופן ביצוע האימוץ וכן מגדיר את הסמכויות המוקנות לבית המשפט ולרשויות בתחום האימוץ, הוא חוק "חוק אימוץ ילדים". החוק קובע כי אימוץ יכול להתבצע רק באמצעות צו של בית משפט על פי בקשה של אדם המבקש לאמץ.

עיקרון העל בנושא הוא שהאימוץ נעשה לטובת הקטין המאומץ. ככלל, אימוץ נעשה על ידי איש ואשתו יחד, אך לבית המשפט סמכות לחרוג מכלל זה בהתאם לשיקול דעתו. חוק האימוץ קובע, כי בטרם יינתן צו אימוץ ע"י בית המשפט, יש להמתין תקופת ביניים. תקופה זו מכונה בחוק האימוץ בתור "תקופת מבחן", שבה המאומץ צריך לחיות עם המאמץ. כלומר על המאומץ לחיות עם המאמצים, להיקשר ולהתחבר אליהם. כל זאת, כדי לוודא שאכן קיימת התאמה בין הצדדים ושהמאמצים אכן מסוגלים לעמוד במשימתם. כעיקרון אימוץ