צוואה

חשיבות צוואה בגירושין

גירושין סובבים סביב סוגיות רבות הקובעות את עתידו של התא המשפחתי, המצומצם והמורחב. בקטגוריה זו נכללים, בין היתר, נושאי המשמורת והסדרי הראייה, המזונות, חלוקת הרכוש, וכמובן- דינה של צוואה. הצוואה היא כלי שמטרתו חלוקת עזבונו של המנוח בהתאם לרצונו ובדרכי נועם.

נסו כעת לדמיין אדם שנפטר בטרם הספיק להיפרד או לסיים את תהליך הגירושין באופן פורמלי ואשתו שהיוותה מושא סלידתו ירשה מחצית מעיזבונו, אותו התכוון להוריש לילדיו בלבד. אכן, מקרה לא נעים שמהווה טיפה בים של מקרים בהן לא נוסחה צוואה בזמן.

מדוע לערוך צוואה?

על פי חוק הירושה תשכ"ה – 1965, נקבע כי בעת מותו של אדם עיזבונו עובר ליורשיו. ביניהם נמנים אלו הזכאים לרשת על פי הוראותיה של הצוואה, או יורשים על פי דין במקרים של צוואה פגומה או העדרה המוחלט. על מנת להימנע מחלוקה שרירותית, המהווה ברירת מחדל שעלולה לסתור את רצון המנוח, על כל אדם שפניו לגירושין לקחת את עניין עריכת הצוואה בין שיקוליו הרבים. מדוע? כי גירושין יכולים להתקיים במתכונת "גירושי בזק" אך גם יכולים להיערך כמאבק מייגע של שנים שבמהלכם אחד הצדדים עלול למות, ויורשיו על פי דין יקבלו נתח בעיזבונו למרות שמלכתחילה שרצה לנשלם לגמרי.

מי צריך צוואה?

צוואה מספקת מענה משפטי עבור אנשים המעוניינים לקבוע את היורשים הרצויים ולנשל את אלו שאינם רצויים, לרבות בן/בת זוגם. הרקע לצורך באותו מסמך "מוזהב" מורכב מ-

–          שיקול דעת מעמיק המכוון את הזוגיות לסיומה.

–          פנייה לגירושין או הימצאות בעיצומו של התהליך.

–          תהליכי גישור כשנכונותם ואמינותם של בן או בת הזוג מוטלת בספק.

–          חוסר היכולת להגיע לכלל הסכמה ולייצר הסכם גירושין.

–          הימצאות בזוגיות חדשה בטרם נסתיים השלב הפורמלי של הגירושין, והרצון כי בן/ בת הזוג הנוכחים יירשו אתכם ולא אלו שהנכם "כבולים" אליהם על פי חוק.

עורכים צוואה בחכמה!

על מנת להימנע מפסילת צוואתכם על הסף וסיכון הירושה, הרי שיש להיעזר בשרותיו של עורך דין גירושין המתמחה בעריכת צוואה. כלל הברזל הוא שמירה על יורשיכם ניטרליים בתהליך, משמע, הילד לא יהיה עד לעריכה, הנכד לא יסיע אתכם אל עורך הדין והפרטנרים החדשים בחייכם לא יסייעו לכם לשרבט טיוטות שאותן יפקססו לעורך הדין- מדוע? כי הם עלולים להפסיד את ירושתם על פי סעיף 35 לחוק הירושה.

על פי סעיף זה הפסולים מלרשת את עזבון המנוח הם-

  • עד לעשיית הצוואה – אדם שנתן חתימתו עליה כעד, ללא נוכחותו הפיזית במקום עריכתה.
  • אדם שערך וסייע בניסוח הצוואה עבור הנפטר, אפילו אם מדובר בראשי פרקים.
  • אדם שבעקיפין סייע בעריכתה. בהגדרה זו ייתכנו אינספור פעולות שאדם, המודע להיותו יורש, ביצע כדי לסייע למוריש להעביר מהכוח אל הפועל. אפילו טלפון לקביעת פגישה עם עורך הדין עבור המוריש עשוי להיות בעייתי.

כל המוזכרים לעיל נכללים בהגדרת "חשודים" למעשה שאינו כשר, גם אם כוונתם הייתה תמימה ובאמת רצו לסייע. זאת בשל חששותיה של הפסיקה מהפעלת לחצים על המוריש העלולים להטות את כוונת לבבו. על לאמת או להפריך חשדות על חוסר הוגנות הציבה הפסיקה מבחנים הכוללים- בדיקת מידת עצמאותו של המוריש ותלותו ביורש, מידת עצמאותו הפיזית וההכרתית של המוריש בעת עריכת הצוואה והאם חלה השפעה בלתי הוגנת מצד היורש. אם אחד מקריטריונים אלו חשף אקט בלתי- מוסרי, הרי שדינה של הצוואה, אף המדוקדקת ביותר, היא פסילה. לכן, אם עורכים צוואה- עושים זאת לפי הספר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה