ידועים בציבור

ידועים בציבור הם בני זוג המקיימים יחדיו מסגרת משפחתית, אך אינם נשואים זה לזו.זוגות אלו זכאים ליהנות מן הזכויות של זוגות נשואים,
אולם זכאות זו מותנית בהוכחת הסטטוס תחילה.
משכך, מומלץ לידועים בציבור לפנות לעורך דין לענייני משפחה לשם ניסוח צוואה והסכם ממון, אשר יבטיחו את זכויותיהם ויהוו גם ראיה חותכת להיותם ידועים בציבור.

ידועים בציבור – מי הם?

זוגות רבים מקיימים חיי זוגיות ומשפחה אך אינם ממסדים את הקשר ביניהם בברית הנישואין. במהלך השנים, השוו בתי המשפט לענייני משפחה בנושאים רבים את מעמדם של ידועים בציבור לזה של זוגות נשואים אולם ישנו הבדל בולט שחשוב להכירו. ידועים בציבור הוא סטטוס טעון הוכחה, זאת בשונה מזוג נשוי. באלו תנאים יוכר זוג כידוע בציבור? בעבר, היו הגדרות נוקשות לעניין זה אשר דרשו מערכת יחסים ארוכה ומגורים משותפים. כיום, גם בני זוג המנהלים מערכת יחסים קצרה יחסית ואשר אינם מתגוררים יחד, יכולים לקבל הכרה של ידועים בציבור ובלבד כי מתקיימת בינים מערכת יחסים זוגית רומנטית אשר יש בה ממד של שיתוף.

זכויות ידועים בציבור

כאמור מעלה, מעמדם של ידועים בציבור הושווה במישורים רבים לזה של זוגות נשואים. כך למשל, ידועים בציבור זכאים לרשת זה את זו בדיוק כמו זוג נשוי ובלבד כי אין צוואה הקובעת אחרת. דוגמה נוספת היא דמי מזונות. כאשר מדובר במזונות ילדים, אלו אינם מושפעים בשום צורה מכך כי ההורים אינם נשואים. כאשר מדובר במזונות אישה, אשר ידועה בציבור תהיה זכאית להם בעיקר במצב שבו הייתה לה תלות כלכלית בבן הזוג ייתכן כי יקבע כי היא זכאית לתשלום של מזונות משקמים, אשר יאפשר לה אמצעי קיום לאחר הפרידה, עד שתעמוד על רגליה.

עריכת צוואה והסכם ממון

כאמור מעלה, ידועים בציבור יורשים זה את זו בדומה לזוגות נשואים, אולם בשל העובדה כי מדובר בסטטוס טעון הוכחה, מומלץ לידועים בציבור לערוך צוואה המונה את בן/בת הזוג כיורשים. כמו כן, היה ולמי מהצדדים יש ילדים מקשר קודם והוא מבקש להותיר את הרכוש, כולו או חלקו, לילדים, ישנה חשיבות גדולה עוד יותר לערוך צוואה, שאם לא, בן הזוג יירש לפחות מחצית מן הרכוש. המלצה נוספת עבור ידועים בציבור, היא עריכת הסכם ממון אשר יבהיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. לניסוח הסכם זה חשיבות עליונה במיוחד במקרים בהם למי מהצדדים יש דירה בבעלותו והוא מבקש להגן על זכויותיו הקנייניות בה במקרה של פרידה. זאת בשל חזקת השיתוף החלה על זוגות ידועים בציבור, במסגרתה אם צד אחד הוכיח כוונת שיתוף בנכס, ייתכן ויהיה הוא זכאי לזכויות בו.

פנייה לייעוץ משפטי

לשם הבטחת זכויותיהם של ידועים בציבור, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה, אשר ינסח עבורם צוואה והסכם ממון, מסמכים אשר יבהירו את המצב המשפטי ויעניקו לבני הזוג שקט נפשי וודאות כלכלית, ככל ואתם עומדים בפני סכסוך משפטי עם מי שמוכר כידוע/ה בציבור שלכם. עורכת הדין אביבית מוסקוביץ, עוסקת בדיני משפחה וגירושין מזה שנים רבות. עוה"ד מוסקוביץ ערכה מאות הסכמים עבור ידועים בציבור ומעניקה להם ייעוץ וייצוג משפטי בכל היבט לצורך שמירה על זכויותיהם.  

צרו קשר לפרטים נוספים

מהם זכויות הידועים בציבור על זכויות על אלה ועוד, מסבירה עו"ד אביבית מוסקוביץ בסרטון הוידאו הבא

Handle with care

פרטי התקשרות

שנתקדם יחד לצעד הבא?

    *שדה חובה

    מפת הגעה