נישואין כדמוי אל מול נישואין אזרחיים – מה עדיף?

בשעה טובה החלטתם להתחתן ולהקים בית בישראל. האם חשבתם באיזה אופן הייתם רוצים להתחייב אחד לשנייה?

שלא כמו בעבר, שכמעט כל הזוגות שנישאו  נישאו בישראל כדת משה וישראל , בעשורים האחרונים אנו עדים יותר ויותר לנישואין אזרחים ולאנשים שמחליטים להינשא באופן אזרחי ואינם מעוניינים בממסד הדתי או אינם יכולים לחסות תחתיו.

באילו מקרים נישואין אזרחים נפוצים?

נישואין אזרחיים נפוצים בעיקר במקרים הבאים –

  • יש מי שמטעמים אידאולוגים לא מעוניין להינשא באופן דתי– אדם שלא מאמין בממסד הדתי, אדם שסבל מהממסד הדתי , אדם שמעדיף אם חלילה יתגרש שיוכל לעשות זאת יותר בקלות וכו'
  • אנשים המנועים להינשא באופן דתי –

כגון:

כהן וגרושה, בני אותו מין, אדם שנחשב כממזר על פי ההלכה היהודית , אשה שרוצה להינשא לגבר עמו בגדה בבעלה והרשום בגיטה כמי שנאסר עליה להינשא לו , מה שנקרא הלכתית – " אסורה על בעלה ועל בועלה".

האם ניתן להינשא אזרחית במדינת ישראל?

במדינת ישראל  לא ניתן להינשא באופן אזרחי . ניתן להינשא באופן אזרחי  רק במדינה אחרת. נישואין מעבר לים שהינם הכי נפוצים בישראל הם נישואי קפריסין.

אופציה נוספת להינשא בישראל אך לא באופן שמוכר ברבנות הינם נישואין רפורמים, אשר יש מי שישווה אותם לידועים בציבור.

מה תוקפם של נישואין אזרחיים והאם בני זוג שנישאו אזרחית יוכלו להירשם במשרד הפנים?

זוג יהודים שנישאו אזרחית יוכרו בבית הדין הרבני לצורך גירושין , כלומר, עצם הנישואין האזרחים לא ימנעו מהזוג את הצורך להתגרש בבית הדין הרבני בהיותם יהודים .

יחד עם זאת אם בנישואין כדת משה וישראל יש להוכיח עילה הלכתית כדי שינתן פסק דין לגירושין, הרי שבנישואין אזרחים מדובר ב"גט לחומרא", במצב כזה אין צורך בהוכחת עילה הלכתית לגירושין וניתן להתגרש יותר בקלות.

לגבי הרישום במשרד הפנים

באשר לרישום בני זוג שנישאו אזרחית במשרד הפנים-  בעבר משרד הפנים לא התיר רישום של בני זוג כאלה. עם זאת, ברבות השנים, בית המשפט העליון קבע כי הרישום במשרד הפנים (רישום האוכלוסין) הוא רישום דקלרטיבי, כלומר לא מדובר ברישום מהותי אלא ברישום פורמאלי, ולכן אין לפסול רישום של בני זוג שנישאו במדינה זרה.

היכן יותרו קשרי הנישואין של זוגות שיתחתנו בנישואין אזרחיים

  • זוגות שנישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים ושני בני הזוג הינם יהודים יצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני.
  • זוגות שנישאו בחו"ל אך אחד מהצדדים לא יהודי- יצטרכו להגיש תביעה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה- ההליך מאד פרוצדורלי.

ההבדלים המרכזים בין נישואין אזרחים לבין נישואין כדת משה וישראל –

הטקס-בנישואין דתיים- רב מקדש את הצדדים, הגבר עונד טבעת לאשה וכו'

נישואין אזרחים- טקס אזרחי נעדר סממנים דתיים ונעדר אנשי דת.

הוכחת עילת גירושין – בנישואין כדת משה וישראל יש להוכיח עילת גירושין כדי שינתן פסק דין לגירושין

בנישואין אזרחים כדי להתגרש אין צורך להוכיח עילה הלכתית לגירושין.

דיון במחלוקות מעבר לגט

בנישואין אזרחיים- לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בעניינים שמעבר לגט, כלומר שאר התביעות, רכוש, משמורת , מזונות ידונו בבית המשפט לענייני משפחה.

בנישואין דתיים – הצד שיגיש ראשון בקשה ליישוב סכסוך, המהווה פעמים רבות יריית הפתיחה בתיק הגירושין הוא שבעצם יהיה בעל הפריווילגיה לבחור היכן להגיש את התביעות והיכן הן ידונו, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

כתובה– זהו מסמך הלכתי בו מתחייב הבעל כלפיי האשה לזון, לפרנס, לכלכל וכן מתחייב בסכום עבור האשה המורכב מעיקר ותוספת כתובה. אשה זכאית לקבל את כתובתה בגירושין כל עוד לא איבדה אותה.

לדוגמה- אשה שבגדה בבעלה וקיימה יחסים אם גבר אחר תאבד כתובתה.

בנישואין אזרחים, אין כתובה לאשה .

מזונות אשה –בנישואין כדת משה וישראל זכאית האשה למזונות מכח הדין העברי באופן אוטומטי. אשה יכולה לאבד את מזונותיה וכך לא לקבלם, לחילופין יכול הבעל לטעון כי היא עובדת ומשתכרת די צרכה ולכן אין מקום לפסוק לה מזונות ויתכן וטענה זו תתקבל.

לאשה מגיעים מזונות, כל עוד היא נשואה לבעלה . אחר הגירושין אין מזונות אשה ואין חובה כזו.

בנישואין אזרחים- אין מזונות אשה הלכתיים, אך אשה יכולה לתבוע מזונותיה מכח הדין האזרחי, אך בשונה מהדין העברי אין אוטומטיות מעצם הנישואין.

אז מה עדיף, להינשא באופן דתי או להינשא באופן אזרחי

ככלל מדובר בנושא מאד אישי . לא כל דבר מתאים לכל אחד ולא סתם כך התפתחו אלטרנטיבות.

אין ספק, שמי שיש לו זיקה לדת ימצא יתרונות וירגיש יותר נח להינשא באופן דתי.

יש מי שיאמר כי מי שערך הנישואין גדול בעיניו, לא ירצה לפרקם בקלות ולכן הדין הדתי עדיף ומהצד השני יש מי שיאמר כי לא מעוניין שאם האהבה הסתיימה יוחזק בכח בחסות הדת.

בנושא של הזכויות הנובעות מהדין הדתי, הרי שמחד אשה נהנית מהיתרון של המסמך שנקרא כתובה מהפן הכלכלי, יחד עם זאת יש מי שיאמר, שאין סיבה  שניתנת עדיפות כזאת לאשה בוודאי בדור החותר לשיוויון בין המינים.

בכל הקשור למזונות אשה לא ניתן להתעלם מהאוטומטיות של הקניית מזונות אשה לפי הדין העברי וזה בהחלט יתרון שעה שיש מי שזקוקה למזונות.

למעשה הנושא מאד אישי לשתי השיטות יתרונות וחסרונות וכמו שאומרים " איש באמונתו יחיה" ואם אפשר לחיות בשלום עד מה טוב.

עורכת הדין אביבית מוסקוביץ הנה מומחית לדיני משפחה וגירושין ומשרדה טיפל באלפי תיקים בהצלחה יוצאת דופן. עוה"ד מוסקוביץ מעניקה לכל לקוח מעטפת משפטית מקצועית ומלאה, המותאמת לכל צרכיו ושומרת באופן האופטימאלי ביותר על זכויותיו הכלכליות והמשפטיות.

לייעוץ צרו עמנו קשר נייד: 052-3986655 משרד: 03-6133995

למידע נוסף ופניות בנושא, מלאו את טופס הרישום ונציג של משרדינו יחזור אליכם בהקדם. כמו כן, ניתן ליצור קשר טלפוני: 03-6133995 או 052-3986655

צרו קשר לפרטים נוספים

Handle with care

פרטי התקשרות

שנתקדם יחד לצעד הבא?

    *שדה חובה

    מפת הגעה